Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie

Każdego, kto wybiera się do Międzyzdrojów fascynuje fakt, że jest to miasteczko położone na... wyspie. Wolin, oddzielony od lądu Zalewem Szczecińskim oraz cieśninami Dziwna i Świna, ma sporo do zaoferowania turystom, którzy decydują się wypoczynek w tej części Pomorza Zachodniego. Jedną z atrakcji jest Skansen Słowian i Wikingów. Poznajmy to miejsce nieco lepiej!

 

Fascynująca historia nadmorskiego osadnictwa

Wolin to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które warto odwiedzić podczas pobytu w Międzyzdrojach (miasta dzieli 18 km). Na terenie skansenu znajduje się kilkadziesiąt replik wczesnośredniowiecznych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Na miejscu można zobaczyć również umocnienia obronne oraz portowe nabrzeże, niemal w pełni oddające ducha minionych czasów.

 

Najciekawsze wydarzenia w Wolinie

Skansen funkcjonuje nie tylko jako muzeum na świeżym powietrzu otwarte do zwiedzania. Na miejscu odbywa się mnóstwo wydarzeń, które rokrocznie przyciągają mnóstwo turystów, ale także miłośników “wikingowania” oraz hobbystów zainteresowanych słowiańszczyzną.

 

W kwietniu następuje oficjalne otwarcie skansenu w Wolinie, a na początku maja odbywają się spotkania w plenerze w postaci pikników, warsztatów rzemieślniczych oraz gier historycznych. Czerwiec jest miesiącem, w którym goście mają przyjemność świętować Noc Kupały - najkrótszą noc w roku, pełną magii, starych opowieści i znakomitej zabawy. Lipiec to czas miodobrania oraz imania się innych wczesnośredniowiecznych prac, z których znani byli zarówno Słowianie, jak i Wikingowie.

 

Ci, którzy chcą odczuć pełnię zaangażowania w prowadzenie Skansenu w Wolinie powinni odwiedzić to miejsce w sierpniu. To właśnie wtedy, zwykle w pierwszych dniach miesiąca, odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów. Podczas imprezy można wziąć udział w inscenizacjach starych obrzędów, posłuchać koncertów zespołów muzyki dawnej czy obejrzeć fascynujące pokazy walk Wikingów. Miesiąc wieńczy Słowiańskie Święto Plonów, podczas którego można m.in. skosztować tradycyjnej, wczesnośredniowiecznej kuchni.

 

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie otwarty jest od kwietnia do października. Wejścia są biletowane. Przed przyjazdem warto zapoznać się z aktualnościami na stronie https://jomsborg-vineta.com/

0
Feed

Zostaw komentarz